Czech Republic CZE  

Amway Global Entrepreneurship Report 2014

2014/11/19 - 

Společnost Amway zveřejnila již pátý výroční průzkum o vnímání podnikání ve světě. Letošní studie vznikla na průzkumu ve 38 zemích světa. Hlavním tématem bylo vedle podnikatelského potenciálu v jednotlivých zemích také podnikatelské vzdělávání a podnikání genereace pod 35 let věku.

Studie  ukázala, že samostatné podnikání si dokáže představit 30 procent obyvatel České republiky. Před rokem to přitom bylo o 7 procent víc. Vyplývá z ní také, že 69% Čechů sice vnímá podnikání pozitivně, ale pouze 30% z nich si dovede představit, že skutečně podnikat začne. Nejpozitivněji se k podnikání staví Češi ve věku mezi 35 a 49 lety a s vyššími příjmy, ostatní věkové i příjmové skupiny jsou skeptičtější.

Proti tomu nejvyšší podnikatelský potenciál ze zkoumaných zemí má Mexiko, kde možnost vlastního podnikání připouští 80 procent lidí. V rámci Evropy se velmi pozitivně k podnikání staví tradičně ve Skandinávii, naopak podobně naladění jako Češi jsou například Němci. Průzkum rovněž zkoumal, jak moc jsou naopak k podnikání vstřícné jednotlivé státy. 78% respondentů v ČR si myslí, že naše země je k podnikání a podnikatelům spíše či dokonce velmi nevstřícná. Nejhůře je na tom Portugalsko, které je podnikatelsky přátelské pouze podle 18% oslovených lidí.

Analýza se zajímala také o to, zda se lze podnikání naučit, nebo je třeba spíše vrozeného talentu. Přestože 59 procent Čechů preferuje první teorii, neexistuje v Česku dostatek vzdělávacích příležitostí. Pouze 16 procent z oslovených vnímá vzdělávání v této oblasti jako dostatečné.

Většina lidí (51%) si pak myslí, že podnikání by se mělo vyučovat na středních a vysokých školách. „To je poměrně pozitivní výsledek. Myslím si, že vzdělávání k podnikání by prakticky mělo začínat již v rodině, ve školkách, a pokračovat na základní a střední školy,“ říká profesor Vojtěch Koráb, vedoucí ústavu managementu z Vysokého učení technického v Brně.

Studie také ukázala, že 35% lidí v ČR na vlastním podnikání oceňuje nezávislost na zaměstnavateli a možnost určit si vlastní pracovní dobu. Důležitá je také realizace vlastních nápadů (32%), vedlejší příjem je až na druhém místě (26%).

Průzkumu se zúčastnilo celkem 44 tisíc lidí. Pro Amway jej realizovaly Technická univerzita v Mnichově a společnost GfK. Cílem průzkumu je zejména upozornit na to, jak veřejnost vnímá podnikání, ale také na jeho ekonomický potenciál. Chceme také podpořit diskusi o odstraňování překážek, které zakládání podnikání brání,” říká ředitelka Amway v ČR Ildiko Dikošová.

Co je nového v Amway? Sledujte nás i na Facebooku.

 

Napsat komentář

The e-mail address will not be published
* Mandatory field

© 2011 Amway Europe. All rights reserved. | www.amway-europe.com | Privacy Policy | Cookie Policy
Connexia