Czech Republic CZE  

Amway vydává nový průzkum o podnikání AGER

2018/03/15 - 

Společnost Amway vydává každoroční studii Amway Global Entrepreneurship Report, založenou na průzkumu veřejného mínění ze 44 zemí světa. V České republice Amway průzkum realizuje od roku 2013.

Přinášíme zprávu s hlavními zjištěními pro Českou republiku:

Česká republika zažívá časy ekonomického růstu a obliba soukromého podnikání jako alternativy k běžnému zaměstnání stále roste. Češi však zůstávají v některých otázkách souvisejících s podnikáním i nadále skeptičtí.

Ekonomika v Česku rostla v roce 2017 téměř rekordním tempem 4,5% HDP a přinesla tak druhý nejlepší výsledek za posledních deset let. Soukromé podnikání se navíc těší stále větší oblibě. Podle aktuálního průzkumu jej 54 procent lidí vnímá jako lákavou možnost pracovní kariéry, což platí zejména u mladších a vzdělanějších lidí.

Studii realizovala v České republice agentura GfK pro společnost Amway na vzorku 1007 respondentů, na totožné otázky však odpovídalo celkem 49 tisíc lidí ve 44 zemích.

“Jistou roli hraje fakt, že mladá generace je jazykově vybavenější a má potřebné znalosti technologií. Navíc zde máme stále více úspěšných start-upů, jež vyrostly z malých firem do mezinárodního významu. Tyto společnosti tvoří důležité příklady toho, že podnikání je zajímavá alternativa k běžnému zaměstnání,” říká Martin Lukeš z Katedry podnikání Vysoké školy ekonomické.

Reálné podmínky pro podnikání jsou však vnímány spíše pesimisticky. Pouze 34% z dotázaných v rámci nejnovějšího průzkumu uvedlo, že považují současnou ekonomickou situaci za příznivou pro založení a fungování vlastní živnosti či podnikání.

Problémem je také složitá administrativa, která podnikatelům mnohdy komplikuje práci. Pouze 28% z dotázaných respondentů uvedlo, že je systém legislativy kolem podnikání lehce srozumitelný. Pravděpodobně se však jedná o celoevropský problém, neboť podobný výsledek průzkum ukázal i v rámci EU.

45% dotázaných si pak myslí, že české vzdělávání přispívá k získání potřebných podnikatelských znalostí a dovedností.

Relativní pesimismus podtrhují především tradiční obavy z krachu podnikatelského záměru. Pouze 24% odpovídajících uvedlo, že jsou ochotni riskovat své selhání. V evropském i celosvětovém průměru jsou lidé o dost odvážnější, tento poměr se pohybuje nad 40%.

Napsat komentář

The e-mail address will not be published
* Mandatory field

© 2011 Amway Europe. All rights reserved. | www.amway-europe.com | Privacy Policy | Cookie Policy
Connexia